Blog – Prawo nieruchomości

 • „To mój dom”- czyli warunki zasiedzenia nieruchomości

  Aleksander i Alicja są małżeństwem. Po ślubie wprowadzili się do domu w którym mieszkają od 1983r. Dom należał do ojca Pana Aleksandra, który chciał aby syn tam mieszkał. Ojciec Aleksandra powiedział, że w testamencie zapisał, iż dom jest jego. Nigdy tego nie ukrywał cała rodzina wiedziała, że dom ma przypaść najstarszemu synowi. Ojciec Pana Aleksandra zmarł niedawno, a testament na skutek niewyjaśnionych okoliczności zaginał… Niestety brat Pana Aleksandra nie chciał uszanować woli ojca i zaczął go nękać, żądać spłaty. Co bardzo ważne w tej historii, od chwili wprowadzenia się do domu Pan Aleksander wraz z żoną łożył na utrzymanie domu, opłacał podatki, remontował poszczególne pomieszczenia. Dom zyskał znacznie na wartości a Pan Aleksander dbał o niego bo czuł się jego właścicielem. Historia jednak na tym się nie kończy, gdyż brat Pana Aleksandra zastraszał Go, żądał domu albo spłaty ogromnej sumy pieniędzy.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Planujesz inwestycje w grunty rolne?- wielkie zmiany od 30 kwietnia 2016 roku

  30 kwietnia 2016 roku – ta data zapisała się w pamięci wszystkich, którzy planują, a właściwie planowali inwestycję w grunty rolne. Dlaczego? – to data wejścia w życie nowelizacji Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Mieszkanie Plus

  Dzisiejszy wpis dotyczy bardzo istotnych zmian w szczególności dla młodych ludzi, planujących zakup własnego wymarzonego mieszkania. Program „MIESZKANIE DLA MŁODYCH” w skrócie zwanym MDM, zostanie zastąpiony przez nowy rządowy program „MIESZKANIE PLUS”. Co się zmieni, czy te zmiany będą korzystne i dla kogo? Jeżeli planujesz zakup mieszkania w najbliższych latach koniecznie zapoznaj się z głównymi założeniami nowego programu.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Jak Kargul z Pawlakiem czyli immisje sąsiedzkie

  Nasz blog zaczynamy nietypowo, bo od przypomnienia Państwu jednego z najbardziej popularnych polskich filmów. Każdy z nas oglądał kultowy film „Sami swoi”. Wszyscy pamiętamy wojnę sąsiadów o miedzę. Współcześnie, choć ciężko w to uwierzyć, konflikty między sąsiadami wyglądają podobnie. Dziś o jednej z najpowszechniejszych przyczyn waśni między sąsiadami, czyli o immisjach. Zgodnie z kodeksem cywilnym właściciel rzeczy ma prawo z niej korzystać oraz nią rozporządzać. Jednak nie obowiązuje tu całkowita zasada „wolność Tomku w swoim domku”. Istnieją pewne normy oraz zasady współżycia społecznego, które powyższe powiedzenie ograniczają. Jak wywnioskowaliście Państwo po tytule, dziś omówimy immisje sąsiedzkie.

  Czytaj więcej

  rozwiń