Mieszkanie Plus

17 listopada, 2017 1:44 pm Published by

Dzisiejszy wpis dotyczy bardzo istotnych zmian w szczególności dla młodych ludzi, planujących zakup własnego wymarzonego mieszkania. Program „MIESZKANIE DLA MŁODYCH” w skrócie zwanym MDM, zostanie zastąpiony przez nowy rządowy program „MIESZKANIE PLUS”. Co się zmieni, czy te zmiany będą korzystne i dla kogo? Jeżeli planujesz zakup mieszkania w najbliższych latach koniecznie zapoznaj się z głównymi założeniami nowego programu.

W pierwszej kolejności wskażemy główne założenia programu Mieszkanie Plus. Zaczniemy od najważniejszego filaru programu – Narodowego Funduszu Mieszkaniowego nazwanego w skrócie „NFM”, w którym mają znaleźć się grunty Skarbu Państwa (również grunty gminne). Warto już na samym początku wskazać, co okaże się bardzo ważne dla dużej liczby osób zainteresowanych programem, iż istnieje możliwość budowy takich mieszkań na gruntach prywatnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania takie będą przeznaczane na wynajem lub na wynajem z możliwością dojścia do własności. Pojawiają się pierwsze spekulacje na temat ceny takich mieszkań. Pierwsze założenia wskazują, że koszt wynajmu będzie oscylował w granicy od 10-20 zł za metr kwadratowy. Głównym czynnikiem z całą pewnością będzie lokalizacja takiego mieszkania. Przy mieszkaniach z opcją dojścia do własności pamiętajmy, że ta kwota może szacunkowo podnieść się o ok. 20%.

Drugim filarem tego programu ma być wsparcie dla budownictwa społecznego, ale z jego założeń wynika również zwiększenie wsparcia z przeznaczeniem na budownictwo czynszowe. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w budowie tanich mieszkań.

Trzeci i bardzo ważny filar to Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Rolą rządu ma być dołożenie do tych oszczędności premii, które mają pochodzić z programu „ MDM”, którego planowane wygaszenie nastąpić ma w 2018 roku. I tu ważna informacja, bo na takich kontach trzeba oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Ustawa w tym zakresie planowana jest na przyszły rok. Co oznacza, że oszczędzanie rozpocznie się już w 2018r. Pieniądze z kont będzie można wydawać na dowolny cel mieszkaniowy.

Budowa tańszych mieszkań to doskonała alternatywa dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Wbrew pozorom ten problem dotyczy bardzo dużej ilości naszego społeczeństwa. Osoby o średnich zarobkach, których nie stać na wysoki kredyt mieszkaniowy na pewno zainteresują się tym programem. Tanie mieszkanie będzie można wynająć i po okresie 30 lat stanie się ono naszą własnością bez konieczności zaciągania kredytu. Na takie mieszkania chętnych z pewnością będzie wielu. Kto w pierwszej kolejności może na nie liczyć? Osoby z niskimi zarobkami, rodziny wielodzietne, ludzie młodzi przed ukończeniem 35 roku życia? Na specjalnej konferencji prasowej szefowa Rady Ministrów wskazała, że program ten będzie powszechny, ale przy przyznawaniu mieszkań będzie tworzona punktacja. W pierwszej kolejności mieszkania otrzymają rodziny wielodzietne: „jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja”, będą brane pod uwagę również dochody.

Wnikliwie analizując założenia programu pierwsze pytania, które nasuwają się na myśl, to: a co na to deweloperzy? kto wybuduje mieszkanie i kiedy takie mieszkania realnie będą dostępne? Minister Infrastruktury i Budownictwa wskazuje, iż pierwsze klucze do mieszkań zostaną wręczone około połowy roku 2019r. Prace nad programem „MIESZKANIE PLUS” trwają. Nie znamy jeszcze dokładnej daty wejścia w życie nowego programu, lecz według zapewnień rządu, na jesieni 2016r. mają zostać przedstawione ostatnie szczegóły programu.

Categorised in:

This post was written by

Wróć do bloga