Wydziedziczenie syna a zachowek dla wnuka – czy to możliwe?

8 lipca, 2020 9:51 am Published by

„Panie Mecenasie, poszukuję adwokata lub radcy prawnego, który poprowadzi moją sprawę o zachowek dla wnuka. Otóż moja mama sporządziła na pięć lat przed śmiercią testament, w którym powołała do spadku mnie, a dodatkowo wydziedziczyła mojego brata. Mama zmarła w ubiegłym roku. Wczoraj odebrałam z sądu pozew o zapłatę zachowku. Powodem w tej sprawie jest mój siostrzeniec. Co mogę zrobić? Czy jemu należy się zachowek skoro jego ojciec został wydziedziczony? Potrzebuję pilnej porady prawnej z zakresu prawa spadkowego”!

Nasi Klienci coraz częściej zgłaszają się do naszej Kancelarii z problemami dotyczącymi prawa spadkowego, a w szczególności ze sprawami o zapłatę zachowku. Niejednokrotnie osoby korzystające z usług Kancelarii są zaskoczone zasadnością roszczeń kierowanych w stosunku do nich – jako spadkobierców. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się na przygotowanie kolejnego wpisu dotyczącego problematyki zachowku.

Wracając zatem do sprawy naszej Klientki … Otóż z testamentu przedstawionego przez Klientkę – Panią Janinę, wynika, iż jej matka powołała ją do całości spadku, jednocześnie wydziedziczając swojego syna Andrzeja. Powodem, dla którego testatorka zdecydowała się na wydziedziczenie syna było uporczywie niedopełnianie obowiązków rodzinnych przez syna względem matki, która z uwagi na doskwierające jej problemy zdrowotne, nie była w stanie samodzielnie funkcjonować. W postępowaniu toczącym się w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku Pan Andrzej nie kwestionował dokonanego przez jego matkę wydziedziczenia. Natomiast po upływie kilku miesięcy od śmierci testatorki, syn wydziedziczonego wystąpił z powództwem o zapłatę zachowku przeciwko Pani Janinie. Czy mógł tak uczynić?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna. Przyjmuje się bowiem, że osobę skutecznie wydziedziczoną należy traktować tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku – czyli jakby zmarła przed spadkodawcą. Zachowek, którego Pan Andrzej został pozbawiony, należy się więc jego dzieciom (zstępnym). Jeśli dzieci te są małoletnie, mają prawo do zachowku w wysokości 2/3 udziału przypadającego na wydziedziczonego, jeśli natomiast są pełnoletnie – wówczas ½ udziału przypadającego na wydziedziczonego.

Oczywiście każda sprawa wymaga indywidualnej analizy, wobec czego zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią!

 

 

 

Categorised in:

This post was written by admin-mboruch

Wróć do bloga