Blog – Rozwód

 • Separacja – jako alternatywa dla rozwodu.

  W pracy prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych, najczęściej pojawiają się Klienci, którzy są zdecydowani i zdeterminowani na rozwód. Grono nielicznych reprezentują natomiast Ci, którzy są zainteresowani inną formą regulacji prawnej sytuacji rodzinnej po rozpadzie więzi małżeńskich, jaką jest separacja.

  W paru słowach postaramy się wyjaśnić na czym polega różnica między separacją a rozwodem i skąd wynika  zdecydowanie mniejsze zainteresowanie separacją wobec rozwodu.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • „Krach” na rynku, topniejące oszczędności – czy są to wystarczającego powody do obniżenia alimentów?

  „Panie Mecenasie, potrzebuję pomocy. Dwa lata temu ustalone zostały alimenty na rzecz mojego syna w wysokości 2.000 zł. Dotychczas prowadziłem firmę, która bardzo dobrze funkcjonowała, zatrudniałem około 30 pracowników. Niestety od ponad trzech miesięcy jestem pod tak zwaną „kreską”. Musiałem zwolnić prawie 20 pracowników, a mimo tego nie udało mi się postawić firmy „na nogi”. Straciłem płynność finansową, nie mam z czego zapłacić czynszu, opłacić pracowników oraz partycypować w kosztach utrzymania syna na dotychczas ustalonym poziomie. Ledwie wystarcza mi na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania. Czy w tej sytuacji istnieje szansa na obniżenie alimentów”?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Kiedy uregulowanie sposobu spotkań z dzieckiem to za mało – parę słów o egzekucji kontaktów.

  W pracy zawodowej wielokrotnie prowadzimy sprawy związane z ustaleniem sposobu osobistej styczności jednego z rodziców z dzieckiem. Kiedy rodzic na stałe nie mieszkający z małoletnim ma problemy w zakresie kontaktów, a żadne rozmowy z drugim rodzicem nie przynoszą efektów, rozwiązaniem na wprowadzenie stałości i przewidywalności w zakresie kontaktów jest uzyskaniem postanowienia sądu regulującego tą płaszczyznę.

  Często Nasi Klienci wychodzą z założenia, że ustalenie tej kwestii w ramach postępowania sądowego kończy sprawę co do problematyczności spotkań. Niestety to nie zawsze jest prawdą. Zdarzają się sytuację, że nawet ustalenie w ramach postanowienia, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem, nie powoduje zakończenia trudności w tym obszarze. Przykładem może być sprawa Pana Adriana, który po roku braku stałości w spotkaniach z synem, oraz ciągłych sporach z matką dziecka uznał, że jeśli sąd ustali w jakich terminach ma spotykać się z nim, to jego matka nie będzie miała wyjścia i przestanie mu utrudniać realizację spotkań. Po prawomocności rozstrzygnięcia w zakresie kontaktów sytuacja naszego Klienta nadal jednak nie uległa poprawie. Matka dziecka często odmawiała wydania dziecka, lub też opóźniała moment spotkania, przy czym, każda z tych sytuacji wynikała z winy i postawy matki. W związku z czym Pan Adrian zwrócił się z pytaniem co ma zrobić w takiej sytuacji.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • dziecko trzyma się za ręce z rodzicami

  OZSS – co to jest i z czym to się je?

  Na ostatniej z rozpraw rozwodowych prowadzonych przez Kancelarię, gdzie rodzicie toczą spór o władzę rodzicielską oraz kształt kontaktów z dzieckiem, dopuszczono dowód z opinii OZSS. Klientka wysłuchała tej informacji, po czym po wyjściu na korytarz sądowy zadała pytanie – kto i co ją będzie badać, a przede wszystkim w jakim celu?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Przyjedzie czy nie przyjedzie – o to jest pytanie. Uregulowanie kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem w ramach postępowania sądowego.

  Jakiś czas temu opisywaliśmy Państwu sprawę małego Antka, którego tata wyjechał ze swoją nową rodziną do Gdańska. Zmiana miejsca zamieszkania spowodowała, że tata coraz rzadziej widywał się z chłopcem, a cały ciężar wychowania Antka spoczął na barkach jego mamy – Pani Anny. Z tego też powodu Pani Anna zdecydowała się na skierowanie do sądu wniosku o ograniczenie byłemu mężowi władzy rodzicielskiej nad synem, na co ojciec chłopca przystał, argumentując swoje stanowisko przede wszystkim odległością jaka dzieli Kraków od Gdańska oraz nadmiarem obowiązków w pracy. Jednak po kilku miesiącach od wydania orzeczenia w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej tata Antka oznajmił, że przeprowadził się do Warszawy i zależy mu na częstszych spotkaniach z synem. Nie chciał on jednak formalnie regulować swoich kontaktów z dzieckiem, co skutkuje na chwilę obecną tym, że tata z dnia na dzień zmienia terminy spotkań, jedne wizyty u syna znacznie skraca, a inne z kolei wydłuża.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Ojciec pił i bił, a teraz ja mam płacić alimenty – czyli o alimentach dla rodzica od dziecka.

  Nasz Klient – Pan Krystian otrzymał pozew o zasądzenie alimentów na rzecz jego ojca. Po wstępnej analizie sprawy okazało się, że ojciec naszego Klienta nie utrzymywał kontaktów ze swoimi dziećmi od ponad piętnastu lat, tj. od momentu orzeczenia rozwodu i wydania orzeczenia w przedmiocie nakazania opuszczenia lokalu mieszkalnego przez ojca Klienta jako sprawcy przemocy domowej. Pan Krystian od tego czasu usamodzielnił się, założył rodzinę i prowadzi dobrze prosperującą firmę. Nie wyobraża on sobie aby sąd rozpoznający jego sprawę nakazał mu partycypowanie w kosztach utrzymania ojca, który wskazuje, iż na chwilę obecną popadł w niedostatek i nie posiada środków do życia.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Do pracy nie chciał pójść, to wybrał się na studia – czyli o alimentach na dorosłe dziecko.

  „Panie Mecenasie, mój syn nie słucha nikogo. Uparł się, że chce iść na studia dzienne, w sytuacji gdy sugerowałem mu, aby wybrał studia zaoczne. Chciałem żeby już się usamodzielnił, żeby nie korzystał z mojej pomocy finansowej. Sprzeciwiłem się jego wyborowi wielokrotnie. Czy w takiej sytuacji nadal muszę płacić alimenty na uczące się dziecko? Syn jest już pełnoletni. Wydaje mi się, że zdecydował się on na studia dzienne tylko dlatego, żebym nadał płacił na jego rzecz alimenty. Proszę o pomoc”.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Nazwisko to ostatnia rzecz, która mi po Tobie została, a której bardzo nie chcę – czyli o zmianie nazwiska po rozwodzie.

  „Panie Mecenasie, dwa tygodnie temu sąd wydał wyrok rozwodowy. Nie chcę mieć już nic wspólnego z moim byłym małżonkiem – zostało mi po nim tylko nazwisko, którego nie chcę nosić. Nie mamy wspólnych dzieci, więc bardzo szybko chciałabym zamknąć ten nieszczęśliwy rozdział w moim życiu. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ zupełnie nie orientuję się w tego rodzaju sprawach”.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Moja wina w rozwodzie powinna być zdecydowanie mniejsza – czyli o ustalaniu winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

  „Nasze małżeństwo od dłuższego czasu nie układało się poprawnie. Nie mamy dzieci, każde z nas zajmuje się swoimi sprawami. Od ponad roku nie mam ochoty wracać do domu po pracy, często nocuję u koleżanek, wyjeżdżam ze znajomymi na weekendowe wyjazdy, gdzie poznałam mężczyznę, z którym chciałabym się związać. Jednak jakiś czas temu dowiedziałam się, że mój mąż spotyka się z koleżanką z pracy już od dobrych kilku miesięcy. Oboje chcemy rozwodu, ale nie wyobrażam sobie, aby sąd uznał, że moja wina za zakończenie tego związku jest większa. Nie byłam święta, ale przecież to jego wina. W końcu to on znalazł sobie kochankę”!

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Tata wyjechał zaraz po wspólnie spędzonych wakacjach i od tej pory go nie widziałem – w kilku słowach o ograniczeniu władzy rodzicielskiej.

  W marcu miną trzy lata od kiedy Pani Anna rozwiodła się z mężem. Jako, że relacje małżonków, nawet w czasie trwania sprawy rozwodowej, były poprawne, w wyroku rozwodowym ustalone zostało, że władza rodzicielska nad małoletnim Antkiem przysługuje obojgu rodzicom. Rodzice świetnie porozumiewali się w sprawach dotyczących dziecka, aż do czasu gdy były mąż Pani Anny podjął decyzję o założeniu nowej rodziny i wyjeździe do pracy do Gdańska. Od tego czasu sporadycznie kontaktuje się on z Antkiem, Pani Anna nie może doprosić się byłego męża o złożenie podpisu na umowie z przedszkolem czy na wniosku o wyrobienie paszportu. Nasza Klientka zaczęła się więc zastanawiać czy istnieje rozwiązanie pozwalające jej na większą decyzyjność odnośnie małoletniego Antka.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Rozwód bez orzekania o winie – czyli najczęściej spotykane zakończenie spraw rozwodowych.

  „Panie Mecenasie, od dłuższego czasu nie jesteśmy w stanie dojść z mężem do żadnego porozumienia. Znalezienie kompromisu w sytuacjach konfliktowych jest wręcz niemożliwe. Przeczytałam ostatnio w internecie, że w sytuacji gdy pierwsza złożę w sądzie pozew o rozwód, to sąd uzna mnie za winną zakończenia małżeństwa. Czy to prawda? Osobiście nie czuję się winna i nie chciałabym ponosić wyłącznej odpowiedzialności za nasze problemy”.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Wywiozę córkę za granicę i już nigdy jej nie zobaczysz! – kilka słów o Konwencji Haskiej

  Panie Mecenasie, od dłuższego czasu nie mogę dojść do porozumienia z moim byłym mężem. Grozi mi, że wywiezie naszą córkę za granicę, że jej już nigdy nie zobaczę. Obawiam się, że mój „eks” jest do tego zdolny, więc nie chcę aby widywał się z dzieckiem beze mnie, ponieważ boję się, że mi ją zabierze … Czy mogę coś zrobić?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Pozew już dawno wniesiony, a alimentów jak nie było, tak ich nie ma – czyli o zabezpieczeniu w postępowaniu o rozwód.

  „Panie Mecenasie, potrzebuję porady prawnej. Chcę rozwodu, jednak boję się o nasze dzieci. Mąż wyprowadził się z naszego domu, nie płaci alimentów, nie pomaga w utrzymaniu rodziny … Przyjeżdża do dzieci kiedy ma na to ochotę, ignoruje moje prośby o uregulowanie kontaktów”.

  Z takimi problemami boryka się wielu naszych Klientów. Statystyki są bowiem bezlitosne. Z roku na rok wzrasta liczba rozwodów w Polsce. Z praktyki wiemy jak ważnym jest zadbanie o interesy małoletnich dzieci już na etapie postępowań sądowych, które często bywają bardzo długie i emocjonalne.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Policjant w drzwiach, firma windykacyjna na słuchawce, a męża jak nie było, tak nie ma – czyli o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

  „Mąż opuścił nas prawie cztery lata temu. Zostawił mnie z dwójką dzieci, nie interesował się naszym losem. Od kilku miesięcy do naszych drzwi pukają policjanci, wydzwaniają do nas firmy windykacyjne, a listonosz wciąż przynosi kolejne wezwania do zapłaty. Nawet nie chcę myśleć, jakich długów narobił mój mąż … Chciałabym zabezpieczyć swoje interesy majątkowe, ponieważ boję się o przyszłość mojej rodziny”.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Zabezpieczenie alimentów – co warto wiedzieć, a o czym często zapominamy?

  „Panie Mecenasie, wystąpiłam do sądu z pozwem o zasądzenie na rzecz moich dzieci alimentów od ojca. On w ogóle nie interesuje się ich losem, a jego działania podejmowane przed sądem mają na celu wyłącznie przedłużenie postępowania. Zanim zostanie wydany wyrok zostanę wraz z dziećmi narażona na ogromne problemy finansowe. Czy widzi Pan rozwiązanie dla mojej jakże beznadziejnej sytuacji’? – pytanie jakie zadała Pani Karolina bardzo często pada ze strony naszych Klientów.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • O czym mam z nim rozmawiać? Mediacja w sprawie o rozwód.

  W ostatnim czasie zgłosiła się do naszej Kancelarii Pani Joanna, której problem polegał na tym, że sąd skierował ją i męża w ramach postępowania o rozwód do mediacji. Klientka była bardzo sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ponieważ chciała jak najszybciej zakończyć łączący ją z małżonkiem związek.

  W praktyce często zauważamy, że nasi Klienci nie chcą brać udziału w postępowaniu mediacyjnym, uważając ten pomysł za zupełną stratę czasu, zmierzającą jedynie do bezowocnego przedłużenia postępowania. Czasami również Klienci obawiają się wyrażenia zgody na mediacje, gdyż nie mają wiedzy jak wygląda procedura z nią związana, i jaki cel ma to działanie. A jak naprawdę wygląda kwestia mediacji? W niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Raz, dwa, trzy, alimenty płacisz Ty! – czyli o powstaniu obowiązku alimentacyjnego dziadków względem wnuków.

  Na córkę Pani Janiny sąd nałożył obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania jej małoletnich dzieci będących pod opieką ojca, któremu w ramach postępowania o rozwód została przyznana władza rodzicielska. Matka małoletnich jest osobą chorą oraz co do zasady bezrobotną, która od czasu do czasu podejmuje się wykonywania prac dorywczych. W związku z tym stanem rzeczy Pani Janina obawia się wystąpienia przez byłego zięcia przeciwko niej i mężowi z roszczeniem o zasądzenie od nich, jako dziadków, alimentów na rzecz małoletnich wnuków. Klientka poprosiła nas więc o udzielenie porady prawnej dotyczącej zasadności ewentualnego pozwu o alimenty.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Groziłeś, że rozwodu nie dostanę … A jednak! – czyli o możliwości wydania wyroku zaocznego w sprawie o rozwód

  Częstym problemem dla osób decydujących się na wystąpienie z powództwem o rozwód jest niepewność co do zachowania drugiego małżonka, zwłaszcza w sytuacji gdy sam rozwód jest sporny, a druga strona wręcz grozi, że „nie da rozwodu” lub nie będzie uczestniczyła w postępowaniu. Taki problem spotkał Panią Kingę, która poprosiła naszą Kancelarię o udzielenie jej porady prawnej w tym zakresie. Kluczowe pytanie w takich sytuacjach brzmi, czy w sprawach o rozwód możliwe jest zastosowania takiej instytucji jak wyrok zaoczny?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Dziecko jest Twoje i dobrze o tym wiesz! – ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane.

  Pani Anna pozostawała przez trzy lata w nieformalnym związku z Panem Tomaszem. Kilka miesięcy temu urodziła ona córkę i wtedy nastąpił początek problemów w związku. Otóż jej życiowy partner powziął wątpliwość czy jest on ojcem dziecka. Opuścił wspólnie zajmowane mieszkanie i wyprowadził się do rodziców. Uznał, że nie będzie współuczestniczył w kosztach utrzymania córki, ponieważ czuje, że nie jest ona jego dzieckiem. Na nic zdały się prośby i groźby ze strony Pani Anny. Pan Tomasz zdecydował, że to koniec łączącego ich związku i nie interesuje go los ani swojej partnerki, a tym bardziej małoletniego dziecka. Nasza klientka ma już dość bezproduktywnych rozmów z partnerem i oczekuje porady prawnej ze strony naszej Kancelarii. Co więc można, jak to potocznie mówią, z tym fantem zrobić?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Tata lata po świecie, a moich potrzeb nie dostrzega – czyli o podwyższeniu alimentów na dziecko.

  „Moja córka ma 10 lat. Odkąd zaczęła chodzić do szkoły jej potrzeby z każdym miesiącem wzrastają. Chciałaby uczyć się języka hiszpańskiego, interesuje się tańcem, a mnie po prostu nie stać na to aby to wszystko opłacać. Mój były mąż przekazuje na jej rzecz alimenty w wysokości 500 zł miesięcznie i żadne inne wydatki go nie interesują. Nie pamiętam kiedy ostatnio otrzymała od niego jakiś prezent czy też propozycję wyjścia do kina. Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo po pierwsze przecież to jego dziecko (!), a po drugie mój były mąż wiedzie życie na bardzo wysokim poziomie. Czy istnieje jakieś rozwiązanie aby zobowiązać go do płacenia wyższych alimentów”?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Chce się rozwieść, ale … czy będzie to trwało latami?

  Jak mówi branżowy żart – szybciej czasami udaje się zawrzeć związek małżeński, niż go zakończyć rozwodem… Przy obecnej ilości spraw rozwodowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe, żadną przesadą nie jest stwierdzenie, że częstokroć postępowania rozwodowe mogą trwać latami, aczkolwiek głównym czynnikiem, który determinuje długość tego rodzaju spraw jest poziom skonfliktowania stron, gdzie im jest on większy, tym hipotetycznie dalej do prawomocnego wyroku rozwodowego.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Bierz swoje rzeczy i wynoś się stąd – czyli o eksmisji małżonka w trakcie rozwodu

  Każdy dzień wygląda tak samo … Od rana awantury, kłótnie i agresja. Pani Karolina podjęła decyzję o rozwodzie. Chciałaby aby jej mąż zniknął z życia jej oraz ich dwóch małoletnich córek, opuszczając tym samym ich wspólne mieszkanie. Wiadomo, im szybciej – tym lepiej. Mając na uwadze przykład naszej Klientki w dzisiejszym wpisie omówione zostanie zagadnienie dotyczące eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania już w trakcie trwania postępowania o rozwód.

  Czy jest to w ogóle możliwe?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Mamo! Tato! Za chwilę lato!!!

  Praca w Kancelarii specjalizującej się w prawie rodzinnym, niesie za sobą możliwość mierzenia się na co dzień z różnego rodzaju problemami naszych Klientów m.in. w sferze władzy rodzicielskiej.

  Zbliża się okres wakacyjny, stąd też o tej porze roku zdarzają się najczęściej przypadki takie jak Pani Marceliny. Klientka pojawiła się w Kancelarii z naglącym problemem i pytaniem, tyczącym się możliwością wyjazdu wakacyjnego z dzieckiem. Będąc po rozwodzie, chciała wraz z córką i nowym partnerem, wyjechać na dwutygodniowe wakacje do Włoch.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Podzieli czy nie podzieli – o to jest pytanie!

  Wielokrotnie w praktyce spotykamy się z problemem, kiedy w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie wybudowali wspólnie dom na działce stanowiącej wyłączną własność jednego z nich. Najczęściej po rozwodzie pojawia się problem i pytanie, co z tym domem i komu on przypadnie. Małżonek, który nie był właścicielem działki ma w tej sytuacji obawy, czy jest w stanie uzyskać cokolwiek dla siebie, skoro nie ma żadnego prawa do nieruchomości, na której stoi dom. Sytuacja na pierwszy rzut oka może wydawać się problematyczna i trudna, ale w rzeczywistości nie jest aż tak skomplikowana.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Nie muszę utrzymywać córki, przecież jest dorosła!

  Krzysztof jest ojcem nastoletniej córki. Z żoną rozwiódł się 3 lata temu. Córka ma 18 lat zdała rewelacyjnie maturę i wybiera się na studia do innego miasta. Krzysztof z zawodu mechanik samochodowy zarabia ok. 4 tys. miesięcznie. Nie chce jednak płacić alimentów na swoją świeżo upieczoną córkę-studentkę, gdyż uważa, że skoro jest dorosła, powinna sama łożyć na swoje utrzymanie i zamiast na studia pójść do pracy. Jak wygląda sprawa alimentów na pełnoletnie dziecko? – to nasz dzisiejszy temat rozważań.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Lepiej zabezpieczyć, niż później żałować

  Wielu klientów odwiedzających naszą kancelarię ma problem z alimentami od małżonki/małżonka na małoletnie dzieci. Dziś przybliżymy Państwu temat instytucji zabezpieczenia alimentów. Myślę, że najlepiej będzie Państwu zobrazować problem, opierając się na konkretnym przykładzie.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Jaką cenę muszę zapłacić za rozwód?

  Zwróćmy uwagę, że koszty sądowe to nie tylko wpis stały, ale również koszty końcowe procesu. Bardzo często w sprawach o rozwód dochodzą koszty dodatkowe: np. opinia biegłego specjalisty, wywiad kuratora czy koszty dojazdu świadków na sprawę rozwodową. Koszty kuratora nadzorującego kontakty z dzieckiem mogą sięgać nawet paru tysięcy złotych. Koszty mediacji oscylują w granicach 200zł od osoby. Natomiast opinia wydana przez zespół psychologów to ok. 500zł. Zawsze należy liczyć się z dodatkowymi kosztami i to nie tylko po zakończeniu sprawy ale także w jej trakcie, gdyż mogą być pobierane zaliczki np. na poczet opinii biegłego. Podsumowując poniżej kolejne trzy bardzo ważne wydatki o których nie możemy zapomnieć to:

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Zakaz kontaktów z dzieckiem – historia Kuby

  Na pewno pamiętacie historię Pawła, którego rodzice porzucili w dzieciństwie i nagle po parunastu latach zaczęli się nim interesować, ze względu na otrzymywane przez niego stypendium. Tamten wpis dotyczył pozbawienia władzy rodzicielskiej, dziś natomiast zajmiemy się zakazem kontaktów z dzieckiem. Po raz kolejny warto przypomnieć Państwu, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje, iż sąd automatycznie orzeknie zakaz kontaktów z dzieckiem. Do utraty prawa kontaktów z dzieckiem niezbędne jest dodatkowe wykazanie, że kontakty te zagrażają jego dobru.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czasem to jedyne wyjście

  W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematyką pozbawienia władzy rodzicielskiej. Historia, którą dziś opiszemy jest bardzo ciężka. Paweł to 14 latek, który od co najmniej 4 lat jest zastraszany przez swoich rodziców. Ojciec i matka są uzależnieni od alkoholu. Porzucili syna po urodzeniu, i nie interesowali się jego losem. Opiekę nad Pawłem od najmłodszych jego lat sprawuje babcia, która stara się wywiązywać jak najlepiej ze swoich obowiązków. Rodzice utrzymują sporadyczny kontakt z chłopcem, podczas którego zawsze są pod wpływem alkoholu.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Ogłoszenie wyroku i koniec? Niekoniecznie! – apelacja w sprawach rozwodowych

  Dziś będzie bardzo praktycznie! Wpis zawiera konkretne terminy, które warto zapamiętać. Opierając się na historii Pana Jarosława wskażemy Państwu najważniejsze informacje, dotyczące apelacji od wyroku rozwodowego.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Porwę Ci dziecko!

  W Polsce co roku ginie ok. 3,5 tysiąca dzieci. Dlaczego zaczynamy od takiego zdania nasz dzisiejszy wpis? Ponieważ ma on na celu przybliżyć nam tematykę utrudniania kontaktów z dzieckiem, która niestety bardzo często wiążę się z porwaniami rodzicielskimi. Na stronie fundacji Itaka, zajmującej się poszukiwaniem osób zaginionych, z przerażeniem możemy zaobserwować, iż coraz więcej widnieje wizerunków poszukiwanych dzieci do lat 7. W tym przedziale wiekowym przyczyną zniknięcia nie jest nastoletni bunt, uzależnienie od narkotyków czy ucieczka z domu. Większość tych dzieci została po prostu porwana przez ojca lub matkę (bardzo często za granicę).

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Dwa domy, dwa łóżka, dwa biurka… opieka naprzemienna

  Rozkład tygodnia siedmioletniego Jacka:

  Poniedziałek – tata, wtorek – tata, środa – tata, czwartek – tata/mama, piątek – mama, sobota – mama, niedziela – mama.

  Grafik jest zawsze taki sam. Czasem zachodzą pewne zmiany, ale tylko w przypadku, gdy plany zawodowe rodziców ulegają modyfikacji. Jacek zarówno u mamy jak i u taty ma swój pokój, swoje zabawki, ubrania i swoje przybory szkolne. Dzieci w szkole troszkę zazdroszczą mu, że wszystko ma podwójnie. Dwa razy wybierał meble do pokoju i kolor ścian. O czym będzie dzisiejszy wpis? O opiece naprzemiennej – temat bardzo często poruszany w dyskusjach prawników i psychologów.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Czyja wina? Czyli o alimentach dla byłego małżonka

  Naszego bloga o prawie rodzinnym zaczynamy od bardzo popularnej tematyki. Zaobserwowaliśmy w praktyce naszej kancelarii, że coraz częściej „rozwodzimy” klientów z orzeczeniem wyłącznej winy małżonka/małżonki. Jak to się ma do naszego tytułu? Już tłumaczymy.

  Czytaj więcej

  rozwiń