Blog – Prawo spadkowe

 • Wydziedziczenie syna a zachowek dla wnuka – czy to możliwe?

  „Panie Mecenasie, poszukuję adwokata lub radcy prawnego, który poprowadzi moją sprawę o zachowek dla wnuka. Otóż moja mama sporządziła na pięć lat przed śmiercią testament, w którym powołała do spadku mnie, a dodatkowo wydziedziczyła mojego brata. Mama zmarła w ubiegłym roku. Wczoraj odebrałam z sądu pozew o zapłatę zachowku. Powodem w tej sprawie jest mój siostrzeniec. Co mogę zrobić? Czy jemu należy się zachowek skoro jego ojciec został wydziedziczony? Potrzebuję pilnej porady prawnej z zakresu prawa spadkowego”!

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Czy możliwe jest odrzucenie spadku będąc poza granicami kraju?

  „Dwa dni temu dowiedziałam się, że żona oraz dzieci mojego zmarłego brata odrzucili spadek po nim. Jak się okazuje, mam teraz sześć miesięcy na odrzucenie spadku po nim. Aktualnie mieszkam za granicą i nie mam możliwości przyjechać do kraju, aby załatwić formalności związane z tą sprawą. Czy możliwe jest odrzucenie spadku będąc poza granicami kraju”?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Czy moja nowo narodzona córka dziedziczy długi po dziadku? Odrzucenie spadku w imieniu dziecka urodzonego po śmierci spadkodawcy.

  Pani Karolina odrzuciła spadek po zmarłym ojcu, ponieważ był on obciążony długami. Po upływie kilku miesięcy od daty odrzucenia spadku Pani Karolina skontaktowała się z naszą Kancelarią celem ustalenia czy musi ona odrzucić spadek w imieniu jej nowo narodzonego dziecka. Z informacji uzyskanych od Klientki wynika, iż składając oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłym ojcu była ona w drugim miesiącu ciąży. Czy, a jeśli tak, to jakie kroki musi podjąć Pani Karolina celem odrzucenia spadku w imieniu jej małoletniego dziecka?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Akt poświadczenia dziedziczenia – stwierdzenie nabycia spadku przed notariuszem.

  Do naszej Kancelarii zgłosiły się Pani Anna i Pani Krystyna, które chciałyby przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłej mamie. Nasze Klientki zastanawiają się czy lepiej przeprowadzić postępowanie spadkowe przed sądem czy u notariusza. Chciałyby one uzyskać również informację, które z rozwiązań jest lepsze, szybsze oraz jaka jest pomiędzy nimi różnica.

  Poniżej postaramy się zatem wyjaśnić w jakich okolicznościach stwierdzenie nabycia spadku może zostać przeprowadzone przed notariuszem.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Tato, nic Ci się po mamie nie należy – wyłączenie małżonka od dziedziczenia.

  Pani Anna wniosła do sądu pozew o rozwód. Domagała się orzeczenia przez sąd rozwiązania małżeństwa z winy swojego małżonka, ponieważ okazało się, że w trakcie trwania małżeństwa zdradził on żonę i posiada pozamałżeńskie dziecko. Niestety przed zakończeniem postępowania sądowego Pani Anna zmarła, nie pozostawiając po sobie testamentu. Do naszej Kancelarii zgłosili się Pani Ewa i Pan Tomasz – dzieci Pani Anny, z prośbą o udzielenie porady prawnej z zakresu prawa spadkowego. Klienci chcieli dowiedzieć się czy w świetle zaistniałego pomiędzy rodzicami sporu – ich ojciec będzie dziedziczył spadek po żonie. Są oni przekonani, że matka nie chciałaby, aby w spadkobraniu po niej uczestniczył jej małżonek.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Raz, dwa, trzy – dziś dziedziczysz po mnie Ty! – czyli o możliwości odwołania testamentu.

  „To było dwa lata temu. Córka wyjechała do Szwecji, syn założył własną rodzinę i nie miał dla mnie czasu. Jedyną bliską mi wówczas osobą była sąsiadka Krystyna. Rozżalona postawą moich dzieci udałam się do notariusza, gdzie sporządziłam testament, powołując do całości spadku sąsiadkę Krystynę. Żałuję tej decyzji, chciałabym odwołać testament – jednak nie wiem czy polskie prawo przewiduje możliwość odwołania testamentu”.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • To jeszcze nie koniec! Małoletnie Asia i Kasia też dziedziczą – czyli o uzyskaniu zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu dzieci.

  „Pani Mecenas, w ubiegłym tygodniu odrzuciłem wraz z moim ojcem spadek po wuju, którego w ogóle nie znałem. Podczas wizyty u notariusza dowiedziałem się jednak, że teraz do dziedziczenia powołane zostały moje dwie córki. Jak to w ogóle możliwe? Co ja narobiłem? Czy teraz moje kilkuletnie dzieci odziedziczą długi po człowieku, którego w ogóle nie znały”?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Dziadku, babciu, wydziedziczyliście tatę, a co ze mną?– czyli o zachowku dla wnuków spadkodawcy przy wydziedziczeniu ich rodzica

  Ojciec pana Artura przed swoją śmiercią sporządził testament, w którym oprócz powołania do całego spadku jedynej córki Aliny, wydziedziczył swojego syna Artura. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku zakończyło się na jednej rozprawie, w sprawie nie było podstaw do skutecznego zakwestionowania sporządzonego testamentu. Pan Artur zaakceptował wolę ojca i pogodził się z tym, że został pozbawiony prawa do zachowku, jednak zastanawiał się, czy jego wydziedziczenie wpływa w jakiś sposób na jego dwójkę małoletnich dzieci. Czy mogą oni być w ogóle uprawnieni do zachowku po zmarłym dziadku, w sytuacji gdy ich ojciec nadal żyje?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Dostałam to co zwykle – problemy i kłopoty finansowe. Niczego więcej nie mogłam się po nim spodziewać – czyli o możliwości odrzucenia spadku.

  W jakiej formie można złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? – tak brzmiało pytanie Pani Karoliny, która skorzystała z porady prawnej w naszej kancelarii. Okazało się, że nasza Klientka obawiała się, iż spadek, który miałaby odziedziczyć po ojcu, wiąże się jedynie z ogromnymi długami.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Niczego po Niej nie dostaniesz!

  Do naszej kancelarii zgłosił się w ostatnim czasie pan Zygmunt z nietypowym pytaniem z pogranicza prawa spadkowego i rodzinnego. Dwa miesiące wcześniej zmarła matka pana Zygmunta, której nagłe pogorszenie zdrowia uniemożliwiło sporządzenie testamentu. Pozostawiła ona w spadku wartościową nieruchomość, którą w młodości otrzymała od swoich rodziców. W chwili śmierci matka naszego klienta pozostawała w związku małżeńskim, jednak od kilku lat nie utrzymywała ona żadnych relacji z mężem i ojcem pana Zygmunta, po tym jak opuścił on swoją rodzinę.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Wydziedziczenie oraz jego skutki

  W dzisiejszych czasach często słyszymy słowa „bo Cię wydziedziczę”, ale wraz z wypowiedzeniem tych słów pojawia się wiele pytań. Po pierwsze czy wydziedziczenie jest tak proste jak wypowiadanie tych 3 słów? Kogo i kiedy można wydziedziczyć? Czy wydziedziczenie powinno przybrać jakąś formę szczególną? oraz najważniejsze, jakie są skutki wydziedziczenia?

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Jak poprawnie sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

  Polskie prawo nie nakłada na spadkobierców obowiązku przeprowadzenia postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku, jednakże w niektórzy sytuacjach okaże się to niezbędne, np. w celu zbycia nieruchomości, która kiedyś należała do naszego, nieżyjącego krewnego.

  Czytaj więcej

  rozwiń

 • Jak skutecznie sporządzić testament?

  Wielu z Was sporządzenie testamentu utożsamia z wizytą u notariusza, ale czy to jedyny sposób rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci?

  Otóż nie, polski ustawodawcza przewiduje kilka rodzajów testamentów, tzw. testamenty zwykłe czyli testament własnoręczny, notarialny, allograficzny oraz testamenty szczególne czyli testament ustny, podróżny i wojskowy, jednak dzisiejszy wpis zostanie poświęcony testamentom zwykłym.

  Czytaj więcej

  rozwiń